Kupno samochodu bez OC – co trzeba wiedzieć?

Ubezpieczenie OC w Polsce jest obowiązkowe. Musi posiadać je nawet samochód nieużywany. Sprzedający pojazd ma obowiązek przekazania dokumentów polisowych kupującemu, a także zgłosić towarzystwu ubezpieczeniowemu fakt zmiany właściciela auta. Niedopełnienie tych formalności wiąże się z konsekwencjami finansowymi. Nadal jednak zdarza się kupno samochodu bez OC. Co zrobić w takiej sytuacji? Jakie następstwa ma kupno samochodu bez OC?

Czytaj dalej „Kupno samochodu bez OC – co trzeba wiedzieć?”

Czy po kupnie samochodu trzeba przepisać OC?

Polskie prawo w zakresie ubezpieczenia komunikacyjnego pojazdu jest precyzyjne. Posiadać musi je każdy samochód, nawet ten, którym się nie jeździ. Stąd też większość samochodów wystawionych na sprzedaż ma ważną polisę OC. Pojazd kupuje się razem z nią. Aby jednak móc z niej skorzystać konieczne jest przeniesienie ubezpieczenia OC. Jak to zrobić? Gdzie się zgłosić, żeby przepisać ubezpieczenie OC?

Czytaj dalej „Czy po kupnie samochodu trzeba przepisać OC?”

Kupno używanego samochodu – poradnik na co zwracać uwagę

Kupno używanego samochodu to dla kierowcy zawsze wielka niewiadoma. Jednak stosując się do kilku prostych wskazówek możemy zminimalizować ryzyko porażki i cieszyć się z jazdy autem z rynku wtórnego przez długie lata. Co zrobić, aby kupno używanego auta zakończyło się sukcesem? O czym pamiętać podczas wstępnych oględzin pojazdu?

Czytaj dalej „Kupno używanego samochodu – poradnik na co zwracać uwagę”

Jak przerejestrować samochód – co musisz wiedzieć?

Jedną z formalności, jakie trzeba dopełnić po zakupie nowego samochodu, jest przerejestrowanie auta. To czynność obowiązkowa dla każdego nowego właściciela pojazdu i to bez względu na to, czy samochód został nabyty w ramach umowy kupna–sprzedaży czy na zasadach darowizny. Wiele osób zastanawia się więc, jak przerejestrować samochód. Cała procedura nie jest skomplikowana, jednak (często) wymaga wizyty w urzędzie, a także skompletowania odpowiedniej dokumentacji. Zobacz, jak przerejestrować samochód krok po kroku.

Czytaj dalej „Jak przerejestrować samochód – co musisz wiedzieć?”

Kupiłem samochód – co dalej? Formalności krok po kroku

Zakup samochodu to dla wielu osób ekscytujące i ważne wydarzenie. Kiedy jednak pierwsze emocje opadną, pojawia się pytanie: kupiłem samochód – co dalej? Właściciel czterech kółek zastanawia się, jakich formalności musi dopełnić, do jakich urzędów się udać, jakie ubezpieczenia wykupić. Te wątpliwości rozwiewamy w poradniku: kupiłem samochód – co dalej z formalnościami?

Czytaj dalej „Kupiłem samochód – co dalej? Formalności krok po kroku”

Jaki samochód kupić? Nowe czy używane auto?

Większość z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez samochodu, który oferuje możliwość swobodnego przemieszczania się i wygodę nieporównywalną z podróżowaniem środkami komunikacji miejskiej. Standardowo, polscy kierowcy wymieniają samochód co 3,5 roku. Jednak zakup pojazdu to często niemały wydatek. Jaki samochód kupić – nowy, czy może używany? To pytanie, które zadaje sobie każdego dnia wielu zarówno początkujących, jak i bardziej doświadczonych kierowców. 

Czytaj dalej „Jaki samochód kupić? Nowe czy używane auto?”

Pierwszy samochód – jak wybrać najlepszy samochód dla początkującego kierowcy?

Każdy przyzna, że własne auto to niezależność, radość i ogromna wygoda podróżowania. Jednak kupno pierwszego samochodu stanowi nie lada wyzwanie dla młodego kierowcy. Na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu pojazdu, aby nie żałować podjętej decyzji? Jak wybrać idealny pierwszy samochód? Sprawdźmy!

Czytaj dalej „Pierwszy samochód – jak wybrać najlepszy samochód dla początkującego kierowcy?”

Kupno samochodu – krok po kroku. Poradnik dla świadomego kupującego

Zakup pojazdu wymaga zawarcia umowy kupna-sprzedaży, a następnie dopełnienia kilku formalności. Należy pamiętać o tym, że poszczególne czynności trzeba zrealizować w określonym terminie – w przeciwnym wypadku możliwe są kary z różnego tytułu. O czym należy pamiętać przy kupnie samochodu i po zawarciu transakcji? Jakie masz obowiązki?

Czytaj dalej „Kupno samochodu – krok po kroku. Poradnik dla świadomego kupującego”

Leasing samochodu – jak to działa i na co zwrócić uwagę?

Aby kupić auto możesz albo sfinansować ten zakup z własnych środków, albo skorzystać z zewnętrznego źródła finansowania, takiego jak kredyt samochodowy lub leasing. Być może drugi ze sposobów kojarzy ci się z finansowaniem zakupów w firmach, jednak dostępny jest  również leasing konsumencki. Czy leasing samochodu się opłaca? Jakie są jego plusy i minusy?

Czytaj dalej „Leasing samochodu – jak to działa i na co zwrócić uwagę?”

Podatek od kupna samochodu – kto i kiedy powinien go zapłacić?

Po zakupie pojazdu musisz dopełnić kilku formalności. Masz 30 dni na zarejestrowanie auta we właściwym wydziale komunikacji. Twoim obowiązkiem jest również złożenie odpowiedniej deklaracji do urzędu skarbowego i zapłacenie podatku. Ile wynosi podatek od kupna samochodu? Czy możesz go uniknąć? Ile masz czasu na jego zapłacenie?

Czytaj dalej „Podatek od kupna samochodu – kto i kiedy powinien go zapłacić?”