Podatek od kupna samochodu – kto i kiedy powinien go zapłacić?

Po zakupie pojazdu musisz dopełnić kilku formalności. Masz 30 dni na zarejestrowanie auta we właściwym wydziale komunikacji. Twoim obowiązkiem jest również złożenie odpowiedniej deklaracji do urzędu skarbowego i zapłacenie podatku. Ile wynosi podatek od kupna samochodu? Czy możesz go uniknąć? Ile masz czasu na jego zapłacenie?

Podatek od kupna samochodu 2020

W przypadku zakupu pojazdu to nie sprzedający płaci podatek, lecz nabywca. Musi on uiścić PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych, który występuje również np. przy zakupie nieruchomości – inna jest wtedy jedynie procedura, gdyż opłatę pobiera notariusz. Jako nowy właściciel pojazdu masz 14 dni na dopełnienie dwóch obowiązków:

  • zapłacenie podatku w wysokości 2 proc,
  • złożenie deklaracji PCC-3 do urzędu skarbowego.

Nie ma takiej możliwości, żeby strony ustaliły w umowie, że to sprzedający ma zapłacić podatek i złożyć deklarację. W każdym przypadku obowiązek ten dotyczy nabywcy.

Zwolnienia z podatku PCC

Nie ma konieczności zapłaty podatku, jeśli:

  • Pojazd kupiłeś w salonie samochodowym lub w komisie – nie płacisz podatku PCC wtedy, gdy zakup auta jest potwierdzony wystawieniem faktury VAT przez sprzedającego. Wtedy zbywca płaci podatek VAT.
  • Nabyte auto warte jest mniej niż 1000 zł.
  • Samochód kupiłeś za granicą – za auto nabyte w innym kraju należy zapłacić podatek akcyzowy w wysokości 3,1 proc. w przypadku pojazdów z silnikiem o pojemności do 2 l i 18,6 proc. za auta z silnikiem powyżej 2 l.
  • Auto nabyłeś na użytek osoby niepełnosprawnej.

Podatek od kupna samochodu – jak go wyliczyć?

Jak już wiesz, podatek od kupna samochodu wynosi 2 proc. od jego wartości. Kluczowa informacja jest taka, że nie ma znaczenia to, jaka suma została wpisana w umowie sprzedaży. Dla urzędu skarbowego ważna jest wartość rynkowa pojazdu. Kiedy złożysz deklarację i zapłacisz podatek, urzędnik sprawdzi w profesjonalnych katalogach, ile kosztuje auto o takich parametrach, jak twoje. Jeśli dowie się z niego, że np. wartość auta wynosi od 10 do 13 tys. złotych, a ty zapłaciłeś podatek od 8 tys., to otrzymasz wezwanie do uregulowania podatku w wysokości zgodnej z wartością rynkową pojazdu. Uwaga: urząd skarbowy ma 5 lat na weryfikację twojej deklaracji, zatem powinieneś mieć na uwadze to, że możesz zostać skontrolowany dopiero po kilku latach od zapłacenia podatku. Czy w przypadku otrzymania takiego wezwania jesteś na straconej pozycji? Wszystko zależy od tego, czy rzeczywiście zaniżyłeś wartość pojazdu. Jeśli masz dowody na to, że pojazd wart był sumę, którą podałeś w deklaracji, prawdopodobnie unikniesz płacenia wyższego podatku.

Urzędnik nie wie o tym, że kupiłeś np. uszkodzony samochód, który wymagał generalnego remontu. Warto opisać stan auta w umowie, zrobić dokumentację zdjęciową i zachować faktury potwierdzające, że kupiłeś dane części czy zapłaciłeś pewną kwotę za naprawę w warsztacie. Sama deklaracja, że np. trafiłeś na okazję cenową nie będzie dla urzędu skarbowego wystarczająca.

Podatek od kupna samochodu online

Jak zapłacić podatek od kupna samochodu? Możesz to zrobić w kasie urzędu skarbowego lub przelewem na wskazany numer rachunku bankowego. Jeśli zamierzasz opłacić podatek na miejscu w urzędzie, to upewnij się, czy jest taka możliwość. Warto też dopytać o godziny otwarcia kasy – zapytaj, czy na pewno jest ona dostępna przez cały czas pracy urzędu skarbowego.

Podatek od kupna samochodu – złożenie deklaracji

Masz kilka możliwości złożenia deklaracji PCC-3. Możesz:

  • Wydrukować deklarację, wypełnić ją i złożyć osobiście w urzędzie skarbowym albo wysłać pocztą tradycyjną. Oczywiście druki są dostępne również w wydziale komunikacji.
  • Skorzystać z internetowej skrzynki podawczej – używając podpisu elektronicznego lub danych, które cię identyfikują przed urzędem skarbowym.

W przypadku składania deklaracji przez internet pamiętaj o zachowaniu UPO, czyli Urzędowego Poświadczenia Odbioru. Opcja dostarczenia PCC-3 w sieci z użyciem danych weryfikujących jest dostępna tylko dla osób fizycznych. Rozliczyć online możesz się tutaj: ppuslugi.mf.gov.pl/_/#2. 

Podatek od kupna samochodu – kara za nieopłacenie

Niezapłacenie podatku w terminie 14 dni od zakupu pojazdu jest podstawą do nałożenia na podatnika kary w wysokości od 1/10 minimalnego wynagrodzenia do nawet jego dwudziestokrotności. Istnieje jednak sposób na uniknięcie kary. Możesz złożyć tzw. czynny żal, czyli przyznać się do winy i opisać, jakie okoliczności spowodowały, że nie wywiązałeś się z powinności. Niedopełnienie obowiązku mogło wynikać np. z wypadku, choroby i wielu innych przyczyn. Bardzo prawdopodobne, że po złożeniu takiego dokumentu urząd skarbowy odstąpi od wymierzenia kary. Jeśli jednak nie pierwszy raz nie opłaciłeś podatku, to być może nie unikniesz odpowiedzialności finansowej.

Potrzebujesz
pomocy?

Napisz do nas i dowiedz się więcej!