Pierwszy samochód – jak wybrać najlepszy samochód dla początkującego kierowcy?

pierwszy-samochod

Każdy przyzna, że własne auto to niezależność, radość i ogromna wygoda podróżowania. Jednak kupno pierwszego samochodu stanowi nie lada wyzwanie dla młodego kierowcy. Na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu pojazdu, aby nie żałować podjętej decyzji? Jak wybrać idealny pierwszy samochód? Sprawdźmy!

Pierwszy samochód – nad co zwrócić uwagę przed zakupem?

Zanim zostaniemy właścicielami swojego pierwszego samochodu, warto zadać sobie kilka ważnych pytań:

  1. Chcemy kupić nowy, czy używany samochód? (Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych).
  2. Jaki rocznik samochodu bierzemy pod uwagę? (Bądźmy świadomi, że im starsze auto, tym częściej będziemy musieli odwiedzać mechanika – ze względu na większe ryzyko awarii, choć oczywiście nie zawsze jest to regułą).
  3. Jaki przedział cenowy pojazdów nas interesuje (Pierwszy samochód do 5 tys., 10 tys. złotych, czy może znacznie droższy model)?
  4. Preferujemy silnik diesla, czy benzynowy? (To bardzo indywidualna kwestia, każde z tych rozwiązań ma swoich zwolenników i przeciwników).
  5. Auto ma być z Polski, czy sprowadzane zza granicy? (Niestety samochody z Niemiec lub innych krajów, dosyć często mają niepewną przeszłość i są bardzo wyeksploatowane – mimo że kuszą atrakcyjną ceną, warto dwa razy się zastanowić przed zakupem).
  6. Zależy nam na aucie z automatyczną, czy manualną skrzynią biegów?
  7. Jaka jest docelowa wielkość pojazdu? Ile osób planujemy przewozić samochodem? (Warto stawiać na auto o mniejszych gabarytach, gdyż znacznie łatwiej się je prowadzi).
  8. Czy mamy w rodzinie lub wśród znajomych kogoś, kto może sprawdzić stan techniczny pojazdu, który nas interesuje? (Na początku naszej przygody z motoryzacją, warto skorzystać z pomocy zaufanych osób, które znają na temacie).

Jaki powinien być pierwszy samochód dla młodego kierowcy?

Pierwszy samochód musi spełnić kilka kryteriów: być bezpieczny, tani w utrzymaniu, w dobrym stanie technicznym i niedrogi. Obowiązkowo powinien posiadać poduszkę powietrzną kierowcy. Wiele osób zdaje egzamin na prawo jazdy tuż po ukończeniu 18. roku życia. Z tego względu początkujący, młodzi kierowcy często dysponują dosyć ograniczonym budżetem, chcą kupić auto jak najtaniej – pierwszy samochód zwykle jest więc używany. Oczywiście nie ma w tym nic złego, stare auta mają swój niezaprzeczalny urok, ale ich zakup nierzadko wiąże się z koniecznością licznych napraw, a niektóre części zamienne mogą być trudno dostępne. Zwykle mają też naprawdę sporo kilometrów na liczniku, co nie przemawia na ich korzyść. Optymalny będzie wybór maksymalnie 10-letniego modelu. 

Pamiętajmy, że najważniejszym kryterium powinna być nie marka i dany model, a stan techniczny pojazdu, choć nie zaszkodzi zasięgnąć opinii wśród innych właścicieli egzemplarza, który nas interesuje. Mimo iż automatyczna skrzynia biegów jest znacznie prostsza w obsłudze, niedoświadczeni jeszcze kierowcy powinni na pierwszy samochód wybrać wyposażony w manualną skrzynię, dzięki czemu będą mogli doskonalić technikę i stać się znacznie lepszym kierowcą w przyszłości – obycie z „manualem” z pewnością kiedyś zaprocentuje i się przyda. Czym jeszcze powinien cechować się pierwszy samochód? Niewielkimi gabarytami i zwartą sylwetką – ułatwi to kierującemu parkowanie na zatłoczonych parkingach, bez stresu i nerwów. Jeśli chodzi o optymalną pojemność silnika, dla początkujących osób rozsądnym wyborem będzie 1.0-1.6 (zaoszczędzimy na paliwie). Na sportowe samochody rozwijające duże prędkości przyjdzie jeszcze czas. Przed zakupem pierwszego samochodu warto porównać ceny OC dla młodych kierowców, analizując oferty co najmniej kilku towarzystw. Możemy też rozważyć zostanie współwłaścicielem auta z osobą o wyższych zniżkach (np. starszym rodzeństwem, czy jednym z rodziców). Dzięki temu uda nam się zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku.
Podsumowując, wybór pierwszego samochodu powinien być dobrze przemyślany (wygląd nie może mieć pierwszorzędnego znaczenia – kierujmy się rozsądkiem, zamiast emocjami). Warto dobrze się zastanowić, czego oczekujemy, jakie mamy potrzeby, zaplecze finansowe. Nie zaszkodzi poprosić o pomoc w zakupie bardziej doświadczonego kierowcy, a najlepiej zaprzyjaźnionego mechanika (zwłaszcza w przypadku samochodów z drugiej ręki). Dzięki temu możemy być pewni, że wybrany model nie będzie awaryjny i sprawi, że zdobywanie doświadczenia i szlifowanie umiejętności za kierownicą będzie bezproblemowe, bezpieczne i naprawdę przyjemne.

Potrzebujesz
pomocy?

Napisz do nas i dowiedz się więcej!