Kupiłem samochód – co dalej? Formalności krok po kroku

kupilem-samochod-co-dalej (2)

Zakup samochodu to dla wielu osób ekscytujące i ważne wydarzenie. Kiedy jednak pierwsze emocje opadną, pojawia się pytanie: kupiłem samochód – co dalej? Właściciel czterech kółek zastanawia się, jakich formalności musi dopełnić, do jakich urzędów się udać, jakie ubezpieczenia wykupić. Te wątpliwości rozwiewamy w poradniku: kupiłem samochód – co dalej z formalnościami?

Kupiłem auto: co dalej? Formalności w pigułce

Zakup samochodu do dopiero pierwszy krok. Podpisanie umowy kupna–sprzedaży oznacza, że nowy właściciel musi zmierzyć się z formalnościami. Mają one potwierdzić prawa do nabytego pojazdu, a także pozwolić poczuć się bezpiecznie za kierownicą nowego nabytku. O tym, jakie będą formalności po zakupie auta, decyduje to, czy nabędzie się samochód nowy, czy używany. Najwięcej procedur trzeba dopełnić, kupując samochód używany lub z zagranicy. Ich dopełnienie nie jest jednak trudne. Najważniejsze kroki to:

 • wizyta w Urzędzie Skarbowym,
 • wizyta w Wydziale Komunikacji,
 • sprawdzenie ważności badania technicznego,
 • zakup ubezpieczenia komunikacyjnego OC i ewentualne wypowiedzenie umowy poprzedniemu towarzystwu ubezpieczeniowemu,
 • skompletowanie obowiązkowego wyposażenia samochodu,
 • odbiór dowodu rejestracyjnego.

Po pierwsze – podatek

W większości przypadków, kupując samochód jest się zobowiązanym do zapłacenia podatku PCC, czyli tzw. od wzbogacenia się. Obowiązek ten spoczywa m.in. na osobach decydujących się na kupno używanego samochodu. Formalności z Urzędem Skarbowym należy dopełnić do 14 dni od podpisania umowy. Zakup samochodu zgłasza się fiskusowi na formularzu PCC-3. Wysokość podatku to 2% ceny rynkowej pojazdu.

Kupiłem auto – co dalej? Ważność przeglądu technicznego

Zanim przystąpi się do formalności po zakupie auta, należy sięgnąć po jego dowód rejestracyjny (otrzymany od poprzedniego właściciela). Na tym etapie najważniejsze będzie sprawdzenie terminu ważności badania technicznego. Bez niego nie będzie można udać się do Wydziału Komunikacji w celu zarejestrowania pojazdu. Jeśli samochód nie ma ważnego przeglądu, to należy udać się do stacji diagnostycznej i go wykonać. Koszt badania to ok. 100 złotych.

Co zrobić po kupnie samochodu? Zarejestruj pojazd

Jedną z pierwszych formalności po zakupie samochodu jest jego rejestracja. Dokonuje się jej w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego lub Urzędzie Miasta. Obecnie niektóre z urzędów umożliwiły rejestrację samochodów online.

Do rejestracji samochodu konieczne jest posiadanie poniższych dokumentów:

 • wniosku o rejestrację pojazdu – jego wzór znajduje się na stronie www właściwego Wydziału Komunikacji,
 • własnego dokumentu tożsamości – może być to dowód lub paszport,
 • dowodu własności pojazdu, czyli umowy kupna–sprzedaży,
 • karty pojazdu – pod warunkiem, że otrzymało się ją od poprzedniego właściciela,
 • dowodu rejestracyjnego samochodu,
 • dowodu wniesienia opłaty skarbowej.

Zgodnie z przepisami na zarejestrowanie samochodu nowy właściciel ma 30 dni. Warto jednak do urzędu wybrać się jak najwcześniej. Należy być przygotowanym na to, że ta formalność będzie związana z dodatkowymi kosztami w wysokości ok. 180 złotych. Pokrywają one opłatę za wydanie dowodu rejestracyjnego, kompletu znaków lokalizacyjnych i naklejki na szybę, pozwolenie czasowe, tablice rejestracyjne dla auta oraz opłatę ewidencyjną. Osoby, które po raz pierwszy rejestrują samochód, muszą pamiętać, że na początek dostaną tzw. miękki dowód ważny przez 30 dni. Dopiero po tym terminie odbiera się właściwy dokument.  

Kupno samochodu: formalności z towarzystwem ubezpieczeniowym

Kolejne czynności po zakupie auta to kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym. Celem jest zakup obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Zazwyczaj większość używanych aut w momencie sprzedaży posiada wykupioną polisę i automatycznie przechodzi ona na nowego właściciela. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba dopełnić żadnych formalności. Nawet decydując się na pozostawienie wykupionej przez sprzedającego polisy OC, zmianę właściciela do ubezpieczyciela trzeba zgłosić do 14 dni. Towarzystwo może dokonać rekalkulacji składki i wyliczyć nową. Stąd też zawsze zaleca się, aby sprawdzić, czy zakup nowego OC nie będzie korzystniejszy.

Kupno samochodu i co dalej? Zadbaj o bezpieczeństwo

Po dokonaniu wszystkich formalności w urzędach pora sprawdzić, czy z samochodu można bezpiecznie korzystać. Na tym etapie dobrze jest upewnić się, czy w pojeździe znajduje się niezbędne wyposażenie, takie jak kamizelka, apteczka, żarówki zapasowe, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe. Jeśli czegoś brakuje, należy wybrać się na zakupy. Obecność tych rzeczy nie tylko pozwoli uniknąć mandatu, lecz także zwiększy bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów.

Co po kupnie auta z salonu?

Formalności przy zakupie nowego auta z salonu są podobne do tych obowiązujących nowego właściciela samochodu używanego. Trzeba jednak zaznaczyć, że przy nowym samochodzie jest ich mniej. Instrukcja „Kupno samochodu – krok po kroku” obejmuje jedynie rejestrację w Wydziale Komunikacji i zakup ubezpieczenia OC. W przypadku nowego samochodu warto też rozważyć zakup tzw. pakietu dealerskiego, który obejmuje nie tylko OC, lecz także ubezpieczenia AC i NNW. W wielu przypadkach kupując pakiet, można liczyć na atrakcyjne ceny.

Kupno samochodu i co dalej?

Formalności po zakupie samochodu nie są takie straszne, jak je malują. Co więcej, w wielu przypadkach nie są też czasochłonne. Obecnie większość z nich można załatwić on-line, bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach w urzędzie. Ciesząc się z zakupu auta, formalności nie warto odkładać na później. Najlepiej zacząć ich dopełniać zaraz po zakupie, aby przez nieuwagę nie przekroczyć wymaganych przez prawo terminów.

Potrzebujesz
pomocy?

Napisz do nas i dowiedz się więcej!