Jaki samochód kupić? Nowe czy używane auto?

jaki-kupic-samochod

Większość z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez samochodu, który oferuje możliwość swobodnego przemieszczania się i wygodę nieporównywalną z podróżowaniem środkami komunikacji miejskiej. Standardowo, polscy kierowcy wymieniają samochód co 3,5 roku. Jednak zakup pojazdu to często niemały wydatek. Jaki samochód kupić – nowy, czy może używany? To pytanie, które zadaje sobie każdego dnia wielu zarówno początkujących, jak i bardziej doświadczonych kierowców. 

Jaki kupić samochód? Wady i zalety nowego auta

  • Wyższa cena

Posiadanie nowego samochodu z zerowym przebiegiem i licznymi dodatkami to luksus, który jednak sporo kosztuje (jak wiadomo, auto traci na warto już w chwili, gdy wyjeżdża z salonu dealera). Niekwestionowaną wadą zakupu nowego samochodu jest jego cena – egzemplarze z salonu wiążą się z większym wydatkiem dla kupującego, niż modele, które miały wcześniej właściciela (warto więc podejmować negocjacje, aby cena transakcyjna samochodu była dla nas jak najatrakcyjniejsza). 

  • Korzystne oferty finansowania 

Osoby zainteresowane nabyciem nowego samochodu mogą liczyć na szeroki wybór ofert leasingu i pożyczek z bardzo niskim oprocentowaniem. W przypadku kierowców, którzy planują kupno używanego samochodu, nie ma co liczyć na tak atrakcyjne warunki. 

  • Gwarancja producenta

Zaletą auta z salonu jest natomiast kilkuletnia gwarancja producenta, którą można wydłużyć za odpowiednią opłatą. W razie konieczności serwisowania nowego samochodu nie musimy o nic się martwić, gdyż większość napraw pokryje gwarancja, co jest bardzo wygodne z punktu widzenia właściciela. Poza tym auto nowe to auto bezwypadkowe!

  • Najnowsze technologie 

Przemysł motoryzacyjny niezwykle rozwinął się w ciągu ostatniej dekady. Samochody, które zeszły prosto z fabrycznej taśmy są wyposażone w nowoczesne technologie, które zwiększają komfort podróżowania oraz bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Nowy pojazd jest dostosowany do aktualnych – zaostrzonych norm bezpieczeństwa. 

Jaki kupić samochód? Wady i zalety używanego pojazdu

  • Ukryte wady

Osoby, które zastanawiają się, jaki kupić samochód – nowy, czy używany muszą być świadome, że w przypadku pojazdu z rynku wtórnego istnieje ryzyko ukrytych wad, które odkryjemy dopiero przy pokonywaniu dłuższych dystansów. Właściciel może nie być do końca uczciwy, koloryzując faktyczny stan techniczny auta. 

  • Częste naprawy i problemy z dostępnością części

Kupując używane auto musimy liczyć się z faktem, że będziemy musieli częściej go naprawiać i tym samym ponosić dodatkowe wydatki. W przypadku kilkunastoletnich lub starszych modeli wymiana niektórych części lub elementów wyposażenia może być naprawdę problematyczna w związku z ograniczoną dostępnością.

  • Brak możliwości konfiguracji

Kierowcy, którzy zastanawiają się, jakie auto wybrać muszą być świadomi, że używanego pojazdu nie można konfigurować od 0. Jesteśmy ograniczeni danym modelem, wersją i wyposażeniem i musimy się z tym pogodzić. Kupując auto z salonu możemy dopasować je do siebie, otrzymując dokładnie to, o czym marzymy.

  • Niższa cena

Konsumenci, którzy nie wiedzą, jakie auto warto kupić, a dysponują ograniczonym budżetem i zamiast prestiżu, kierują się w życiu praktycznym podejściem – zwykle ostatecznie decydują się na używany samochód, gdyż płacą za realną wartość pojazdu (czyli mniej).

  • Niższe koszty ubezpieczenia

Bez względu na to, czy wybieramy nowy, czy używany pojazd, musimy wykupić obowiązkowe ubezpieczenie. Jednak i tutaj możemy zaoszczędzić, gdyż starsze auto, to niższe OC. Ponadto składki najczęściej są opłacane na rok z góry – zachowując więc polisę wykupioną przez poprzedniego właściciela aż do jej wygaśnięcia, możemy na tym dodatkowo skorzystać. Warto wspomnieć, że według statystyk najtańsze OC dotyczy samochodów wyprodukowanych między 2007 a 2015 rokiem.  

  • Mniejsze ryzyko kradzieży

Starsze, używane samochody nie są dla złodziei tak łakomym kąskiem, jak modele, które dopiero co opuściły salon dealera – argument ten niewątpliwie przemawia na korzyść pojazdów z rynku wtórnego. 

Podsumowując, nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jaki kupić samochód – obie drogi mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Dla jednych lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w nowy model, innych usatysfakcjonuje wybór używanego pojazdu. Wszystko zależy od możliwości naszego portfela, preferencji i potrzeb. Jeśli mamy dylemat, jakie auto kupić – zawsze możemy zasięgnąć opinii znajomego mechanika lub rozpisać na kartce wszystkie za i przeciw.

Potrzebujesz
pomocy?

Napisz do nas i dowiedz się więcej!