Jak przerejestrować samochód – co musisz wiedzieć?

jak-przerejestrowac-samochod

Jedną z formalności, jakie trzeba dopełnić po zakupie nowego samochodu, jest przerejestrowanie auta. To czynność obowiązkowa dla każdego nowego właściciela pojazdu i to bez względu na to, czy samochód został nabyty w ramach umowy kupna–sprzedaży czy na zasadach darowizny. Wiele osób zastanawia się więc, jak przerejestrować samochód. Cała procedura nie jest skomplikowana, jednak (często) wymaga wizyty w urzędzie, a także skompletowania odpowiedniej dokumentacji. Zobacz, jak przerejestrować samochód krok po kroku.

Jak szybko trzeba przerejestrować samochód?

Nowy właściciel na przerejestrowanie samochodu ma dokładnie 30 dni od momentu zawarcia umowy kupna-sprzedaży lub otrzymania darowizny. Warto tu zaznaczyć, że na sprzedającego pojazd mechaniczny jest również nałożony obowiązek zgłoszenia faktu zbycia samochodu. Formalności musi dopełnić w ciągu 30 dni od momentu transakcji.

W przypadku, gdy termin na przerejestrowanie samochodu nie zostanie dotrzymany, to przy ewentualnej kontroli drogowej można mieć nieprzyjemności. Policja może zatrzymać dowód rejestracyjny na podstawie nieaktualnych danych w dokumencie. Oprócz tego właściciel, który nie zarejestruje pojazdu na czas, musi liczyć się z mandatem do 3 tysięcy złotych lub karą nagany.

Gdzie przerejestrować samochód?

Przerejestrowanie pojazdu to formalność, której dokonuje się w Urzędzie Miasta lub Starostwie Powiatowym, a dokładnie w odpowiednim Wydziale Komunikacji. Powinien być właściwy dla miejsca zamieszkania. Należy pamiętać, że aby dopełnić wszystkich formalności w urzędzie, muszą stawić się wszyscy właściciele pojazdu.

Tutaj warto zaznaczyć, że coraz więcej urzędów umożliwia zarejestrowanie auta online, bez wychodzenia z domu. 

Przerejestrowanie samochodu: dokumenty

Zmiana właściciela pojazdu wymaga dostarczenia do Wydziału Komunikacji odpowiednich dokumentów. Komplet odpowiednich druków powinien zawierać:

 • wniosek o rejestrację pojazdu – jest dostępny na stronie internetowej Wydziału Komunikacji lub w formie papierowej we właściwym urzędzie,
 • dowód własności pojazdu, czyli umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny lub faktura VAT od dealera samochodowego,
 • polisę ubezpieczeniową OC lub inny dokument potwierdzający opłacenie składki,
 • własny dowód tożsamości (dowód osobisty, paszport),
 • dowód rejestracyjny samochodu – ten dokument otrzyma się od poprzedniego właściciela; ważne jest to, aby zawierał informację o ważnym badaniu technicznym; jeśli samochód nie posiada ważnych badań diagnostycznych, to nie będzie możliwości przerejestrowania,
 • stare tablice rejestracyjne oraz dodatkową tablicę rejestracyjną, jeśli została wydana,
 • kartę pojazdu (jeśli została wydana).

Ile kosztuje przerejestrowanie auta?

Obowiązek przerejestrowania samochodu wiąże się z kosztami. Całkowite koszty obecnie wynoszą 185 złotych. Na tę sumę składa się szereg pomniejszych opłat, takich jak:

 • za tablicę rejestracyjną – 80 zł,
 • za dowód rejestracyjny – 54 zł,
 • za nalepkę kontrolną – 18,50 zł,
 • za nalepkę legalizacyjną – 12,50 zł,
 • za pozwolenie czasowe – 13,50 zł,
 • opłatę ewidencyjną – 2 zł.

W przypadku, gdy zmiana właściciela pojazdu odbywa się na terenie tego samego powiatu, a nowy właściciel nie potrzebuje tablic rejestracyjnych, koszt przerejestrowania auta jest pomniejszony o 80 zł.

Ile kosztuje przerejestrowanie auta kupionego za granicą?

Z wyższymi kosztami przerejestrowania samochodu trzeba się liczyć, jeśli kupiło się samochód za granicą. Wówczas do podstawowych opłat należy doliczyć też koszty: wydania dokumentu VAT 25 (160 zł), badania technicznego (100 zł), podatku akcyzowego (obowiązują tu stawki 3,1% lub 18,6% wartości samochodu; stawki są uzależnione od pojemności auta), tłumaczeń (ok. 100 zł).

Czy zmiana tablic rejestracyjnych jest obowiązkowa?

Wielu osobom zmiana właściciela pojazdu kojarzy się z otrzymaniem nowych tablic rejestracyjnych. Przepisy prawa mówią jednak jasno – zmiana tablic rejestracyjnych nie jest konieczna. Nie obowiązuje, jeśli samochód został zakupiony w tym samym mieście lub powiecie, w którym mieszka nowy właściciel. W takiej sytuacji w Wydziale Komunikacyjnym otrzymuje się jedynie nowe naklejki legalizacyjne.

Jak przerejestrować auto – krok po kroku

Przerejestrowanie samochodu zaraz po jego zakupie to jedna z najważniejszych formalności. Nie można jej pominąć, ponieważ niedopełnienie obowiązku może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Procedura zarejestrowania nowego samochodu (zakupionego z salonu) i tego kupionego z drugiej ręki jest niemal identyczna. Potrzebne są praktycznie te same dokumenty. Zaleca się, aby formalności związanych ze zmianą właściciela pojazdu dopełnić, jak najszybciej, by przez własną nieuwagę nie przekroczyć ustalonego przez prawo terminu.

Potrzebujesz
pomocy?

Napisz do nas i dowiedz się więcej!