Czy po kupnie samochodu trzeba przepisać OC?

przepisanie-ubezpieczenia-oc

Polskie prawo w zakresie ubezpieczenia komunikacyjnego pojazdu jest precyzyjne. Posiadać musi je każdy samochód, nawet ten, którym się nie jeździ. Stąd też większość samochodów wystawionych na sprzedaż ma ważną polisę OC. Pojazd kupuje się razem z nią. Aby jednak móc z niej skorzystać konieczne jest przeniesienie ubezpieczenia OC. Jak to zrobić? Gdzie się zgłosić, żeby przepisać ubezpieczenie OC?

Kupno samochodu a OC

Kupno samochodu z OC to standard. Większość pojazdów w dniu zakupu ma wykupioną polisę. Jednym z obowiązków sprzedającego pojazd jest przekazanie nabywcy wszystkich dokumentów związanych z autem, tym polisy OC. Jeśli nie chce on przekazać dokumentacji ubezpieczeniowej, to warto sprawdzić, czy pojazd tak owo w ogóle posiada. Weryfikacja jest możliwa na stronie www Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) na postawienie numeru VIN lub numeru rejestracyjnego samochodu. W przypadku, gdy samochód nie posiada OC, konieczne jest jego zakupienie już w dniu podpisania umowy. Dzięki temu nie tylko będzie się można nim poruszać po drodze, ale i uniknie się dużych kar za brak ubezpieczenia.

Co z ubezpieczeniem po kupnie samochodu?

Bardziej komfortową sytuacją jest kupno samochodu z OC. W takim przypadku nowy właściciel ma wiele możliwości. Pierwszą z nich jest zatrzymanie wykupionej już polisy i korzystanie z niej w okresie, w którym obowiązuje. Rozwiązanie to wymaga dopełnienia formalności m.in. przepisania OC. Drugą opcją jest rezygnacja z dotychczasowej polisy. W tym wypadku ubezpieczenie samochodu po zakupie trzeba wykupić u wybranego przez siebie ubezpieczyciela jeszcze przed rozwiązaniem umowy sprzedającego. Wynika to z tego, że samochód nie może pozostać bez ochrony dłużej niż 24 godziny.

Przepisanie OC- dlaczego należy to zrobić?

OC po kupnie samochodu trzeba przepisać na nowego właściciela. Jest to formalność ważna przede wszystkim dla osoby sprzedającej auto. W przypadku, gdy do przepisania OC nie dojdzie, to towarzystwo ubezpieczeniowe od niej będzie domagać się ewentualnych rat za wykupienie polisy lub opłaty całości ubezpieczenia na kolejny okres (w przypadku automatycznego przedłużenia). O przepisanie ubezpieczenia zatroszczyć powinien się również kupujący. Pozwoli to uniknąć zamieszania przy ewentualnym ubieganiu się o odszkodowanie.

Przeniesienie ubezpieczenia OC – jak, gdzie i kiedy to zrobić?

Kupno auta z OC oznacza, że polisa przechodzi na jego nabywcę. Swoisty transfer odbywa się w momencie podpisania umowy. Nie oznacza to jednak, że nie jest konieczne przeniesienie ubezpieczenia OC. Na dopełnienie formalności ma się 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Osobą, która może dokonać formalności, jest sprzedający. Musi on przygotować wniosek o przeniesienie ubezpieczenia OC i przekazać go do towarzystwa ubezpieczeniowego. W dokumencie powinny znaleźć się dane osobowe nowego właściciela. Na tej podstawie zostanie przygotowana nowa umowa. Przepisane ubezpieczenie będzie obowiązywać od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży samochodu.

Ile czasu na przepisanie OC – obowiązujące terminy?

Przepisanie OC nie jest procedurą skomplikowaną. Zajmuje zaledwie kilka minut. Wniosku o przepisanie ubezpieczenia nie trzeba tworzyć samemu, wystarczy skorzystać z gotowych wzorów. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia przesłanie ich online, bez konieczności wizyty w siedzibie ubezpieczyciela. Ta natomiast może się okazać niezbędna dla nowego właściciela. U ubezpieczyciela będzie się on musiał stawić, aby podpisać nową umowę. Termin na dopełnienie tej formalności to 14 dni od dokonania zgłoszenia.

Ustawowy termin na zgłoszenie zmiany właściciela samochodu w towarzystwie ubezpieczeniowym to 14 dni od daty podpisania umowy z nabywcą. 

Kupno samochodu a OC poprzedniego właściciela – ile kosztuje przepisanie polisy?

Samo przeniesienie ubezpieczenia OC na nowego właściciela nie wiąże się z kosztami. Warto jednak pamiętać, że kupno samochodu z ubezpieczeniem może oznaczać dodatkowy koszt. Wynika on z tego, że towarzystwa ubezpieczeniowe mają prawo dokonać rekalkulacji składki. Ubezpieczyciel wylicza więc, czy wysokość polisy OC będzie taka sama jak w przypadku poprzedniego właściciela pojazdu. Robi to na podstawie wieku, okresu posiadania prawa jazdy, wcześniejszej zniżki za bezszkodową jazdę. W niektórych przypadkach może się okazać, że do przepisanego ubezpieczenia OC będzie konieczna dopłata. Niekiedy nie jest ona mała i dlatego wielu nowych właścicieli rezygnuje z przepisania ubezpieczania OC i wybiera zakup nowej polisy. 

Potrzebujesz
pomocy?

Napisz do nas i dowiedz się więcej!