Używane auta hybrydowe

Auta hybrydowe stanowią nowość na rynku wtórnym taką sama jak kiedyś samochody z silnikami dieslowymi. Jednak już od ponad 10 lat jeżdżą po polskich drogach i zjednują sobie coraz więcej zwolenników. Do niedawna samochody hybrydowe stanowiły wyzwanie, ponieważ niewiele firm zajmowało się ich serwisowaniem, jednak z każdym rokiem przybywa ekologicznych pojazdów więc i serwisy dostosowały się do potrzeb rynkowych. Samochód hybrydowy idealnie sprawdza się w mieście, jednak na dłuższych trasach silnik elektryczny może potrzebować wsparcia benzynowego. Bezsprzecznie hybrydy w mieście mogą poruszać się wyłącznie za pomocą silnika elektrycznego. Doskonale sprawdzają się w miejskich korkach.

Jakie są rodzaje samochodów hybrydowych?

Hybryda jest to pojazd z silnikiem elektryczno-benzynowym, który pozwala na poruszanie się wyłącznie na mocy elektrycznej lub ze wspomaganiem benzynowym. Obecnie wyróżnia się 3 typy samochodów hybrydowych:
Typ miękki, w którym silnik elektryczny jest jedynie wspomagaczem silnika benzynowego. Niestety w tej wersji nie będziemy mogli używać wyłącznie silnika elektrycznego w czasie jazdy.
Typ pełny, w którym silnik elektryczny napędza samochód na krótkich dystansach, a w czasie dłuższej drogi wspomagany jest przez silnik benzynowy. Inaczej nazywany silnikiem hybrydy szeregowo-równoległej.
Typ Plug-in, który pozwala na ładowanie akumulatora z typowego gniazdka, jest to opcja której nie posiadają wyżej wymienione typy. Na ładowaniu z gniazdka hybryda przejedzie nawet do 50 km tylko w trybie elektrycznym. Hybryda Plug-in zyskuje na coraz większej popularności.

Jaka jest żywotność baterii elektrycznych w hybrydzie?

Baterie hybrydowe to specjalne akumulatory litowo-jonowe, które mają długą żywotność i powinny być często ładowane i rozładowywane. Nieużytkowany akumulator traci na swojej żywotności. Dodatkowym atutem akumulatorów w hybrydach jest zabezpieczenie przed całkowitym rozładowaniem. Ponadto bateria jest odpowiednio chłodzona, przez co powinna być serwisowana w odpowiednim serwisie motoryzacyjnym.

Nie od dziś wiadomo, że nowe samochody są mniej awaryjne niż te wyeksploatowane. W przypadku samochodów hybrydowych należy pamiętać, że są to stosunkowo młode samochody, dzięki czemu ich części nie powinny być mocno zużyte. Zazwyczaj baterie przy zakupie auta posiadają gwarancję na mniej więcej 5-8 lat. Użytkownicy samochodów ekologicznych zapewniają, że żywotność baterii jest znacznie większa niż gwarancje producentów. Kierowcy samochodów hybrydowych wyprodukowanych po 2000 roku deklarują, że baterie sprawnie działają przez 12-13 lat użytkowania.

Pozytywne opnie na temat baterii elektrycznych płyną także zza oceanu, gdzie samochody hybrydowe używane są jako taksówki. Tamtejsi użytkownicy zapewniają, że ich modele przejechały do 600 tys. km na jednej baterii elektrycznej.

Czy samochody hybrydowe są wadliwe?

W tej kwestii opinie są podzielone, jednak jakość materiałów użytych do produkcji samochodów hybrydowych gwarantuje ich mniejszą awaryjność. W modelach ekologicznych dodatkowe silniki pomagające zmniejszyć tarcie klocków w czasie hamowania pozwalają na mniejsze ich zużycie, a co za tym idzie rzadszą wymianę w serwisach. Hybrydy niestety nie mają zbyt wielkich osiągów, ale za to zużywają znacznie mniej paliwa i energii niż standardowe modele benzynowe.

Zazwyczaj w samochodach hybrydowych dochodzi do częstszego zużycia akumulatorów jeśli auto większą część czasu spędza w garażu. Kolejnym mankamentem jest wadliwa przetwornica napięcia, w której ciężko wykryć jakieś nieprawidłowości. Zazwyczaj nie możemy wykryć usterki zaraz po uszkodzeniu, ponieważ auto przez jakiś czas wydaje się być sprawne. Wielu właścicieli twierdzi, że hybrydy nadmiernie zużywają olej i konieczne jest jego dopełnianie przed planowanym serwisem wymiany filtra oleju. Zazwyczaj do szybszego zużycia oleju dochodzi kiedy przekraczamy zbyt często przeciętną prędkość samochodu. Usterki w wyniku wypadków samochodowych mogą być uciążliwe, ponieważ zazwyczaj dochodzi do przerwania układów elektrycznych i niezbędna jest wizyta w warsztacie zajmującym się wymianą elektryki.

Czy hybryda jest tanim samochodem?

Jak już wcześniej wspomniano samochody hybrydowe pojawiły się na rynku motoryzacyjnym około dekady temu i te modele są znacznie tańsze niż modele 2-3 letnie. Samochodów hybrydowych możemy szukać właściwie w każdej klasie od miejskich kompaktowych aut przez SUV-y aż po eleganckie limuzyny. To od nas zależy jakiej klasy wybierzemy auto i jaka będzie jego cena, niewątpliwie im lepsza klasa tym wyższa cena.

Kupując auto czy z silnikiem benzynowym, dieslowym czy hybrydowym kierujemy się zazwyczaj ceną pojazdu oraz kosztami eksploatacji. Dla niektórych nabywców istotne są także wskaźniki spalania w cyklu mieszanym i poza miastem.

Samochody stosunkowo nowe mogą się pochwalić 10 letnią gwarancją, jednak ich cena jest również znacznie wyższa niż tych, które mają powyżej 5 lat. Samochód hybrydowy można zarówno kupić na rynku krajowym, jak sprowadzić z zagranicy.

One thought on “Używane auta hybrydowe

  1. Samochody hybrydowe to moim zdaniem przyszłość tego narodu. W całkowicie elektryczne samochody niech póki co pakują sie Japonczycy albo Niemcy, ale w Polsce wymagałoby to zbyt dużych nakładów i tworzyłoby zbyt wiele problemów. Natomiast auta hybrydowe dają możliwość bardziej ekologicznej i ekonomicznej jazdy, jednocześnie mają do wyboru dwie opcje. Nie ma sensu kupować auta z silnikiem jedynie benzynowym, bo to niedługo zacznie się dynamicznie zmieniać. Zakup auta niehybrydowego stanie się niedługo nieopłacalny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *