Unijne dofinansowanie do kredytów dla przedsiębiorców.

Małe czy średnie firmy stale zmagają się z poprawą płynności finansowej. Niekiedy potrzebują gotówki na zakup niezbędnego samochodu firmowego. Dobrym rozwiązaniem są kredyty samochodowe z dopłatą unijną. Dopłata pozwala na zakup nowego samochodu, który jest sprawny i nie wymaga ciągłego serwisowania. Ponadto nowe samochody są znacznie bardziej ekonomiczne pod względem wskaźników spalania. Oferty dofinansowania unijnego często dotyczą konkretnych nowych modeli samochodów. Dopłata może dotyczyć zarówno samochodu osobowego, jak i dostawczego.

Jakie warunki należy spełnić, aby ubiegać się o dofinansowanie do kredytu samochodowego?

Dofinansowania unijne do kredytów samochodowych skierowana jest głównie dla przedsiębiorców zatrudniających do 250 pracowników i nie przekraczający 50 tys. euro rocznego obrotu. Przy niektórych opcjach dofinansowania wymagane jest oddanie używanego samochodu na złom, aby dostać konkretne wsparcie finansowe na nowy model. Dotacje wspierają zakup nowych i ekonomicznych modeli, które są przyjaźniejsze dla środowiska.

Nowe auto nie powinno emitować spalin powyżej 20 proc. dwutlenku węgla. Wskaźniki spalania będą porównywane na podstawie przedstawionych dokumentów homologacyjnych starego i nowego pojazdu.

Jakie warunki kredytowe z dotacja unijną oferują banki?

Banki oferują kredyty na zakup środków trwałych z niższą marżą uzasadnioną doliczonym dofinansowaniem unijnym. Ponadto wymagany jest niewielki wkład własny w przedziale 10-20 proc. Kredytodawca może żądać dodatkowych zabezpieczeń w postaci przewłaszczenia środka trwałego w przypadku niewypłacalności kredytobiorcy.

Oferta banków z dofinansowaniami dotyczy również kredytów technologicznych. Z oferty technologicznej mogą korzystać głównie przedsiębiorstwa produkcyjne, które zamierzają unowocześnić działy produkcyjne i wprowadzić nowe technologie.

Kredyt z dotacją unijną można przeznaczyć na zakup samochodu firmowego, maszyny i urządzenia oraz sprzęt IT. Proponowane warunki są bardzo korzystne dla nowych przedsiębiorców, którzy nie posiadają wolnej gotówki na rozwój działalności. Nowe firmy mogą uzyskać kredyt z dopłatą nawet do 150 tys.

Czy banki pomagają zdobyć dofinansowania?

Banki również pomagają uzyskać dotacje unijne i oferują usługi odnośnie zdobycia konkretnego dofinansowania do kredytu bankowego. Bank poinformuje klienta jaka jest niezbędna dokumentacja do złożenia wniosku o dofinansowanie do kredytu bankowego. Kiedy wniosek zostanie prawidłowo złożony bank może wystawić klientowi Promesę kredytową dla klienta. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku wraz z Promesa w odpowiedniej instytucji udzielającej dotacji unijnych.

Ostatnim krokiem po uzyskaniu potwierdzenia o zdobytym dofinansowaniu jest uruchomienie kredytu na zakup środka trwałego przez przedsiębiorcę. Nabycie samochodu dla firmy może się odbyć po uruchomieniu kredytu wraz z dotacją unijną.

Jakie są oferty kredytów technologicznych z dotacją unijną?

Przedsiębiorcy mogą zaciągać kredyty z dotacja na innowacje technologiczne. Tego typu kredyty mogą być udzielane nawet na 4 mln zł, jednak istotne są dokumenty finansowe przedsiębiorstwa potwierdzające dobrą kondycje firmy na rynku biznesowym. Dotacja unijna może objąć nawet 70 proc. przedsięwzięcia, jednak ilość środków przeznaczonych na dofinansowanie uzależnione jest od regionu i województwa, w którym znajduje się firma. Zazwyczaj przy kredytach technologicznych wymagany jest 20 proc. wkład własny. Dodatkowym atutem jest możliwość kredytowania podatku VAT, opcja korzystna zwłaszcza dla mocno odciążonych firm. Banki przed przyznaniem środków wymagają opinii o innowacyjnych przedsięwzięciach jakie planuje przedsiębiorstwo.

Innym produktem bankowym jest oferta kredytu z dotacja de minimis, zazwyczaj udzielana do 500 tys. zł. Bank stwarza możliwość udzielenia finansowania na kredyt obrotowy trwający maksymalnie do 24 miesięcy. W przypadku kredytu inwestycyjnego finansowanie udzielane jest na 84 miesiące. Zazwyczaj banki nie wymagają biznesplanów obejmujących wprowadzane zmiany w przedsiębiorstwie z udzielonych środków. Dodatkowym atutem jest niewymagana opinia o planowanych inwestycjach.

Jeszcze jedną propozycją bankową jest kredyt z dotacją za poręczeniem Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Kredyt może być udzielony na maksymalna kwotę 600 tys. zł netto. W kredycie nie są wymagane dodatkowe zabezpieczenia. Kredyt inwestycyjny udzielany jest do 99 miesięcy i wymagany jest 20 proc. wkład własny. Istnieje także opcja udzielenia kredytu obrotowego na 27 miesięcy. Obligatoryjnie banki wymagają od przedsiębiorcy przedłożenia biznesplanu inwestycji.

One thought on “Unijne dofinansowanie do kredytów dla przedsiębiorców.

  1. Bank jak zwykle każe sobie wpłacić jakiś zadatek w wypadku kredytu samochodowego. Ludzie przecież to jest jakiś przeżytek prehistorycznych czasów! Na serio prowadząc firmę mam po prostu wyciągać firmowe pieniądze i zaburzać płynność finansową żeby kupić samochód? O wiele lepsza jest opcja leasingu auta wraz z dopłatą unijną. Samochód nowy, wymienia się po kilku latach i nie ma problemów a ciągle się jeździ dobrym sprzętem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *