Najczęściej wybierane kredyty samochodowe

Posiłkowanie się finansowaniem zewnętrznym przy zakupie samochodu firmowego wcale nie musi oznaczać, że przedsiębiorstwo jest w złej kondycji. Wręcz przeciwnie, mądry przedsiębiorca wie, że kredyt pozwoli mu zachować płynność finansową i nie zamrozi gotówki potrzebnej na bieżący obrót w działalności gospodarczej. Decydując się na kredyt samochodowy warto wybrać odpowiedni bank z dobrym produktem finansowym. Ponadto produkty bankowe można sprawdzić w comiesięcznych zestawieniach jakie publikują biuletyny finansowe. Tam przedstawiono szczegółowo najkorzystniejsze warunki kredytowania.

Jak wybrać dobry bank?

Po podjęciu decyzji o kredycie samochodowym warto w pierwszej kolejności udać się do banku, w którym prowadzony jest rachunek bankowy. Często banki, które prowadzą rachunki bankowe klientów oferują im korzystne warunki kredytowe. Dodatkowo dla porównania warto tą wiedzę zestawić z ofertami innych banków oraz banków sprzedających konkretny model samochodu. Może się okazać, że taki bank przedstawił nam najkorzystniejszą ofertę na rynku.

Sprawdzając oferty bankowe warto zwrócić uwagę na oprocentowanie, jakie oferuje nam kredytodawca. Warto wiedzieć, że prezentowane przez bank zestawienie oprocentowania przedstawia nam jedynie oprocentowanie w skali roku, na nasz kredyt wcale nie musi kosztować tyle ile oferuje oprocentowanie nominalne. Banki zazwyczaj oferują umowy ze zmiennym lub stałym oprocentowaniem.

Zazwyczaj na koszty kredytu wpływa jeszcze ubezpieczenie, prowizja banku lub inne prowizje bankowe związane, np. z przedterminową spłata zobowiązania. Przy analizie kosztów kredytowych należy wziąć pod uwagę rzeczywiste koszty a nie nominalne. Ponadto roczna stopa oprocentowania w umowie kredytowej będzie obliczana dla danego klienta indywidualnie. Wpływ na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania ma między innymi:
oferta kredytowa wybrana przez klienta;
termin spłaty;
zdolność kredytowa kredytobiorcy;
inne czynniki opisane w umowie kredytowej.

Na jaki okres udzielane są kredyty bankowe?

Standardowe kredyty ze znamionami konsumenckiego udzielane są zazwyczaj na 7-8 lat w przypadku nowego, a 5 lat przy starszym modelu. Bank może nam zaoferować oprocentowanie niezależne od terminu spłaty, jednak tego typu kredyty są znacznie droższe.

Jak wybrać najlepszy kredyt samochodowy?

Zakup samochodu przez zewnętrzne finansowanie nie oznacza wcale, że musimy kupić auto tylko ze środków kredytu bankowego, możemy również skorzystać z leasingu.

Kredyt bankowy umożliwia wniesienie wkładu własnego, dzięki czemu obniżymy koszty kredytowe. Na koszty kredytu w znaczniej mierze wpływa:
wartość samochodu;
wiek auta, który generuje odsetki kredytowe;
okres kredytowania, im dłuższy tym niższa comiesięczna rata;
wkład własny.

Jakie zabezpieczenia wymagane są przy kredycie samochodowym?

Kredyt samochodowy jest zazwyczaj łatwo dostępny, jednak bank może od nas wymagać dodatkowych zabezpieczeń jakimi są cesja ubezpieczenia na bank oraz prawo przewłaszczenia. Zazwyczaj bank posiada 49 proc. praw do samochodu i jest wpisany w karcie pojazdu jako współwłaściciel.

Cesja ubezpieczenia na bank pozwala, aby środki z ubezpieczenia AC zostały przekazane na spłatę zobowiązania, nadwyżkę bank jest obowiązany przekazać kredytobiorcy. Jednak w przypadku kiedy środków z ubezpieczenia jest zbyt mało to kredytobiorca powinien je spłacić na własną rękę.

Natomiast przewłaszczenie samochodu następuje w momencie, gdy kredytobiorca staje się nie wypłacalny i nie spłaca regularnie rat według harmonogramu.

W jakiej walucie można zaciągnąć kredyt samochodowy?

Niektórzy twierdzą, że kredyt powinno się zaciągać w walucie, w której się zarabia. Banki oferują kredyty denominowane w obcych walutach, jednak kredyty frankowe zatarły nieco popularność kredytów walutowych. Zadłużając się w obcej walucie kredytobiorca powinien zdawać sobie sprawę z wahań walutowych, które mogą wywoływać spore straty finansowe.

Jaki kredyt był najlepszy w lipcu 2016 roku?

W comiesięcznym zestawieniu na podium uplasował się BNP Paribas Bank, Alior Bank oraz Getin Bank. Wymienione banki oferowały swoim klientom najniższe marże.

Trzecie miejsce zajął Getin Bank, który zaoferował swoim klientom oprocentowanie maksymalne 9,99 proc. oraz maksymalną sumę na 110 proc. wartości pojazdu. Ponadto kredyt może być zaciągnięty aż na 10 lat. Dodatkowymi atutami oferty są środki na wyposażenie samochodu, brak ograniczeń wieku pojazdu, decyzja o przyznaniu kredytu wciągu 2 godzin.

Tuż za podium znalazł się Alior Bank oferujący maksymalne oprocentowanie na poziomie 5 proc. plus maksymalną kwotę na sfinansowanie auta do 150 tys. zł. Kredyt może zostać udzielony na 5 lat. Bank daje gwarancję oprocentowania wynoszącą 5 proc. w skali roku oraz zwrot wszystkich odsetek jeśli kredyt zostanie spłacony przed upływem 6 miesięcy.

Zestawienie niewątpliwie wygrywa oferta BNP Paribas Banku dająca oprocentowanie zaczynające się od 3,99 proc. oraz finansowanie pojazdu do 500 tys. Kredyt może zostać przyznany na 8 lat. Ponadto produkt jest oferowany zarówno dla nowych, jak i używanych modeli. Obecnie jest to najtańsza oferta kredytu na rynku bankowym.

One thought on “Najczęściej wybierane kredyty samochodowe

  1. Co jak co, ale dodatkowe koszty kredytu samochodowego to jest największa zmora każdego kredytobiorcy. Czasem oferta kredytu wydaje się naprawdę korzystna, ale gdy się bardziej wgłębić to już niestety koszty tylko rosną i rosną. No i co z tego, że zachowamy płynność finansową skoro finalnie zapłacimy o jakieś 30% albo i dużo więcej? Lepiej jest zakupić auto samodzielnie i nie prosić żadnej instytucji o pieniądze, bo potem można się z tych rat nie wykaraskać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *