Jesienne porządki w samochodzie firmowym

Jesienne porządki zaprowadzamy nie tylko w domu, ale również w samochodach. Na jesienną chlapę należy odpowiednio przygotować auto, aby było bezpieczne. Deszcz i błoto powodują, że warunki drogowe są mocno niekorzystne. Lato trwa zbyt krótko, a po nim następuje długi okres, w którym sprawność samochodu jest niezwykle ważna. Zarówno prywatny samochód jak i ten firmowy powinien być odpowiednio przygotowany na zmieniające się warunki pogodowe.

Jak usunąć wilgoć z wnętrza samochodu?

Przygotowując auto do nowej pory roku warto w pierwszej kolejności zadbać o przewody elektryczne. Sprawna elektryka pozwala na szybkie uruchomienie samochodu w niski temperaturach, zwłaszcza kiedy temperatura spada poniżej 10 stopni. W samochodzie firmowym warto zrobić szczegółowy przegląd przewodów elektrycznych. Przerwy w ładowaniu akumulatora powoduje, że staje się on mniej wydajny i częściej się rozładowuje.

Jeśli już mowa o akumulatorze to powinniśmy oddać go do diagnozy czy jego baterie są na tyle żywotne, że przetrwają trudne jesienne i zimowe warunki pogodowe. Posiadacze diesli powinni udać się na przegląd diagnostyczny i wymianę świec zapłonowych. Warto wyposażyć samochody służbowe w kable rozruchowe, które w razie awarii pomogą kierowcy ponownie uruchomić samochód.

Kiedy wymienić ogumienie w samochodzie?

Opony powinno wymieniać się co sezon, jednak w niektórych przypadkach wymiana opon jest konieczna przed upływem sezonu. Dotyczy to głównie aut, które pokonują wiele kilometrów z dużym obciążeniem.

Opony na sezon zimowy posiadają inny bieżnik niż opony na sezon letni. Niestety sezon jesienno – zimowy jest sporym wyzwaniem i wymaga wielu modernizacji w samochodzie. Niewątpliwie wymiana opon wpłynie korzystnie na jakość prowadzenia pojazdu, ale również na spalanie. Bieżnik opon błotno – śniegowych powinien być wąski i odpowiednio wyrzeźbiony. O rozstawie bieżnika mówi również Kodeks Drogowy, mianowicie rozstaw opon na sezon zimowy powinien mieć 1,6 mm. Odpowiednim momentem na wymianę opon jest październik, ponieważ już wtedy jesień daje o sobie znać.

Na co wpływa zbieżność kół?

Niewątpliwie zbieżność kół odpowiada za bezpieczne hamowanie. Nawierzchnia jesienią bywa kapryśna, a mieszanka deszczu i mokrych liści jest na tyle śliska, że może spowodować poślizg. Nawet doświadczeni kierowcy wiedzą, że odpowiednia zbieżność kół poprawia stan techniczny kół przez co przyczepność jest znacznie lepsza.

Poza zbieżnością warto również sprawdzić siłę hamowania. Jeśli jest ona niewystarczająca konieczna jest wymiana tarcz hamulcowych. Sezon letni może je nieco wyeksploatować, więc konieczna jest wymiana niektórych elementów hamulcowych.

One thought on “Jesienne porządki w samochodzie firmowym

  1. Najważniejszym punktem zadbanego samochodu jest po prostu… zakupienie odpowiedniego auta! Za przeproszenie, ale starego samochodu po prostu nie da się odpowiednio przygotować na zimę, nie ma nawet takiej opcji. Niektórzy myślą, że kupią na kredyt samochód po niskiej cenie a z długim przebiegiem, a z tego nic nie będzie. Sparciałe gumy, zardzewiałe zawieszenie i nadwozie, to po prostu nie może się udać. Lepiej już po prostu wziąć auto w leasingu, tam przynajmniej zadbane samochody oferują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *